Tampereen Reserviläiset vierailevat Sotilasilmailusta ammatti -tapahtumassa 12.5. 2026.

Tapahtuma on järjestetty yhteistyössä ilmavoimien kanssa.Maanäyttely on avoinna lentokoulutuskeskuksen tontilla klo 12.00 – 19.00 Pirkkalassa.

Alueella ei ole lainkaan pysäköintitilaa vieraille, mutta Tampereen Messukeskuksen (Pirkkahalli) edestä on päivän aikana jatkuva ilmainen edestakainen bussikuljetus alueelle.

Maanäyttelyssä vieraita palvelevat sotilaskoti munkkikahveineen ja Leijona Catering, joka myy hernekeittoa ja grillimakkaraa. Maanäyttelyn alueella on runsaasti tilaa, joten tapahtumaan mahtuvat kaikki halukkaat. Lentokentällä on eduksi tuulen pitävä vaatetus.

Päivän ohjelmassa on kaksi lentonäytöstä, klo 13.00 ja klo 17.00 alkaen.
Monipuolisessa esityksessä ovat mukana:

HW-soolo, Woikoski-yhtymän Saab Safir, Pilatus yhteyskone, NH-90 helikopteri, Midnight Hawks taitolentoryhmä, ja HN-soolo.
Näyttävä lentonäytös lennetään ns. täysillä, joten omat kuulosuojaimet ovat eduksi. Järjestäjät jakavat paikalla korvatulppia. Lentonäytöstä pystyy seuraamaan myös Tampere – Pirkkalan lentoasemalta.
Lentonäytöksissä on aina säävaraus.

Ilmoittautumisia ei tarvita.

Tervetuloa

Toukokuun jäsentapahtuma ti 12.5. klo 12.00 – 19.00 Tapahtuma: Sotilasilmailusta ammatti